Koncepcja gry terenowej „Szlakiem dziecięcych losów”
Gra „Szlakiem dziecięcych losów” to bezpłatna gra terenowa angażująca zainteresowaną młodzież w aktywną formę edukacji. Biegnie ona przez budynek Mauzoleum, Leśną Drogę Krzyżową leżącą na terenie Nadleśnictwa Suchedniów i wieś Michniów. „Szlak dziecięcych losów” kończy się przy usytuowanej na terenie kompleksu kaplicy św. Małgorzaty.
Gracze wcielają się w rolę nastolatka, który pojawił się w Michniowie nieco przypadkowo, wraz z rodzicami odwiedzając odległą rodzinę. Bohater gracza jest zbuntowany i nie ma ochoty na spędzenie dnia na wsi. „Przecież tam nic nie ma, lasy, komary i tyle. Nawet zasięg pewnie będzie zrywać. Dużo lepiej byłoby zostać w domu i pograć w gry, obejrzeć nowy odcinek serialu lub spotkać się ze znajomymi”.
Dlatego wizytę „u wujostwa” traktuje jak niezasłużoną karę. Tym bardziej kiedy „wujostwo” proponuje spontaniczny udział w lokalnych uroczystościach o charakterze historycznym. Nie dość, że trzeba było w ogóle jechać na ten koniec świata, to jeszcze trzeba iść na jakąś „akademię”, czy może być gorzej? No, ale nie ma wyjścia, na nic westchnienia i przewracanie oczami, karcący wzrok rodziców ucisza naszego bohatera. Przecież jesteśmy tu gośćmi, tak nie wypada – strofuje cicho mama. Trzeba więc iść na te uroczystości…
Tak zacznie się spotkanie gracza z historią Michniowa. W trakcie uroczystości postać gracza pozostaje obrażona i naburmuszona. W trakcie gry oddali się od reszty rodziny i spotka osobę, która zmieni nie tylko jego postrzeganie Michniowa, ale wiele więcej.
Gracz zgodzi się na wspólny spacer, choć początkowo bardziej po to, żeby zrobić na złość rodzicom. Korzystając z okazji, wymknie się i wraz z nowo poznaną osobą uda najpierw pod tablicę, potem do Mauzoleum i dalej w kierunku Leśnej Drogi Krzyżowej. Podczas podróży pozna historię okupacji wsi i oporu jej mieszkańców oraz usłyszy (co dla gracza będzie nowością) o strasznej zbrodni dokonanej w tym miejscu. Zrozumie sens patriotyzmu, pamięci i wspominania martyrologii, a także to, ile zła może za sobą nieść nietolerancja, rasizm czy totalitaryzm. Kiedy powróci do rodziców, będzie już inną osobą. Dojrzalszą i mądrzejszą.